Ekonomi

Depremzedelere ‘Hayata Dönüş Kredisi’ desteği

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Depremden etkilenen 11 ilde ağır hasar gören esnafın kepenklerinin yeniden açılması için harekete geçildi. Depremden etkilenen esnaf ve sanatkarlara 250 bin liraya kadar 12 ay ödemesiz, 60 ay vade ve yarısı Hazine tarafından ödenmek üzere yüzde 7,5 faiz oranıyla sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve “Hayata Dönüş Kredisi” olarak adlandırılan esnaf ve sanatkarlara uygulanacak esasın detayları şekillendi. Depremde ağır hasar gören Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ve tüm ilçeleri ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar söz tabanından yararlanacak.

Destek paketi, depremden etkilenen il ve ilçelerde faaliyet gösteren esnafların işletme sermayesi gereksinimlerine finansal altyapı sağlanması amacıyla oluşturuldu. Buna göre esnaf ve sanatkarlara 12 ay ödemesiz en fazla 250 bin lira olmak üzere 60 ay vadeli işyeri kredisi verilecek.

Kredi faiz oranı yüzde 7,5 olarak belirlenirken, kredinin yarısı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından takviye edilecek. Ödeme sıklığı 12 ay ödemesiz dönemin ardından 1, 3, 6 ay taksitler şeklinde olacaktır. Mevcut kooperatif ortakları için Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (ESKK), doğrudan kullandırımlar için banka lehine kefalet alınacaktır. Kredi limiti mevcut işletme kredisi kişisel üst limitine dahil edilmeyecek, ayrıca ek olarak tanımlanacaktır.

Geçtiğimiz hafta talep belgesini hazırlayarak Cumhurbaşkanı’na sunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (TESKOMB) Merkez Birliği Genel Başkanı Abdulkadir Gül, paketin detaylarını dünyaya aktardı. Deprem öncesi bölgede 307 bin esnafın toplam 23,5 milyar liralık esnaf kefalet kredisi kullandığını hatırlatan Gül, 500 bin lira olarak kullanılan bu krediye, belediyeden 250 bin lira kredi takviyesi yapılacağını bildirdi. yeni paket Akgül, “Daha önce hiç kredi kullanmamış esnafımız için kredi tutarı 750 bin lira olacak. Ödeme bir yıl ertelenecek” dedi.

Konteyner esnaf kenti kurulacak

TESKOMB olarak deprem bölgesine 400 milyon lira değerinde konteyner esnaf kenti kuracaklarını açıklayan Akgül, şu bilgileri verdi: “Konteyner kentte bakkallar, lokantalar, terziler, bütün esnaf olacak. Konteyner evlerin yanında konteyner esnaf dükkanı da olacak. Bunları yaptıktan sonra 250 bin liralık destek kredisi verilecek.”

Öte yandan Sarsıntı İşyeri Alım veya Dayanak Kredi kullanan esnaf yeni krediden yararlanamayacak. Esnafın faaliyet durumu sadece kaydi olarak denetlenecek ve deprem nedeniyle faaliyetini bırakanlar da krediden yararlanabilecek. Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı ve sicil kaydı bulunan şahıs şirketlerinin kullanımına açılacaktır. Kredi paketi 31 Aralık 2023 tarihinde sona erecektir.

Esnafın yakınına para ödensin

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Hayata Dönüş Kredisi’nin bir nebze de olsa esnafa can suyu olacağını söyledi. Palandöken, “Bunun için size teşekkür ediyoruz. Ancak bölgedeki esnafın orada tutunabilmesi için ailesi enkaz altında kalanlara veya hayatını kaybeden esnafın yakınlarına asgari bir maaş ödenmesi gerekiyor. Çünkü onlar da beyin sarsıntısı şehitleriydi.

İnsanların şu anda parası yok. Çarşıların kurulması, maaş ödenmesi ile insanoğlunun bölgesini terk etmez. İnşaat yarından sonraki gün başlayacak, işçilik ihtiyacı olacak. Çalışanların yemek yemesi ve içmesi gerekecek. Bölgede kalması için güven verilmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu